Pogosta Vprašanja
Ali moj otrok potrebuje logopeda?
V kolikor opažate, da ima vaš otrok težave na področju komunikacije, govora in/ali jezika in ste zaradi težav zaskrbljeni, vedno svetujeva, da se naročite na posvet k logopedu, ki bo najlažje ocenil, ali je otrok primeren za vključitev v logopedsko obravnavo.
Tukaj lahko izberete starost vašega otroka in si ogledate videoposnetek z mejniki govora in jezika ter ugotovite, ali vaš otrok le-te dosega.
Opažam, da ima moj otrok težave z govorom/jezikom/komunikacijo. Ali je Logopedska hiška dovolj?
V logopedski hiški najdete nasvete, materiale, vaje in aktivnosti, s katerimi lahko spodbujate in krepite komunikacijo, govor in jezik vašega otroka. Z vajo lahko otroku pomagate, da napreduje na šibkejših področjih, medtem ko čakate na obravnavo pri logopedu.
V primeru, da opažate težave in ste zaskrbljeni, vedno svetujeva, da se naročite na posvet k logopedu, saj Logopedska hiška ni nadomestilo za logopedsko obravnavo.
Kako se naročim na prvi logopedski pregled?
Za prvi pregled pri logopedu v okviru javnega zdravstva potrebujete delovni nalog, ki ga izda pediater.
Brez delovnega naloga, samoplačniško, se lahko naročite pri logopedih, ki delajo zasebno. Seznam zasebnih logopedskih ambulant v Sloveniji najdete tukaj.
Moj otrok ima zakasnel govorno-jezikovni razvoj (star je 3 leta in še ne govori). Mu lahko z Logopedsko hiško pomagam?
V tem primeru svetujeva, da vstopite v sobo 3 in začnete z mapo Poslušanje in fonološko zavedanje, kjer poleg vseh vaj najdete dokument "Kako začeti" z navodili in nalogami za grajenje otrokovega govora. Če še niste naročeni za pregled pri logopedu, svetujeva, da se naročite čimprej.
Moj otrok ima večje težave na področju govora in jezika. Katero sobo naj izberem?
Če ima vaš otrok večje težave na področju govora in jezika, vam svetujeva, da vstopite v nižjo starostno sobo.
Moj otrok ima diagnozo avtizem/motnja v duševnem razvoju. Je Logopedska hiška zanj primerna?
Otrokom z diagnozo avtizem/motnja v duševnem razvoju bi koristile vsebine v sobi 0–2. Sicer je Logopedska hiška namenjena otrokom s tipičnim razvojem.
Tukaj si lahko z izbiro starosti 1 ali 2 preberete več o tem, kaj najdete v sobi 0–2.
Moj otrok ne izgovarja (pravilno) glasu R/Š/Ž/Č. Ali se bo s pomočjo Logopedske hiške tega naučil?
V Logopedski hiški najdete tudi vaje za izreko glasov. Vaje za izreko glasov R, Š, Ž in Č so vključene v sobi 5 in 6, saj se šele po 5. letu starosti razvojno pričakuje, da bo otrok te glasove znal pravilno izgovarjati.
Moj otrok je med dvema starostnima obdobjema (star je 4;11 let). V katero sobo naj vstopim?
V primeru, da ob ogledu videoposnetka z mejniki govorno-jezikovnega razvoja 4-letnika pri svojem otroku niste opazili težav, predlagava, da vstopite v sobo 5.
Če ste ob ogledu videoposnetka opazili težave, svetujeva, da vstopite v sobo 4 in z vajo razvijate področja, kjer vaš otrok še potrebuje podporo.
Videoposnetke z mejniki govorno-jezikovnega razvoja za posamezno starostno skupino najdete tukaj.
Ocenujem, da moj otrok ne zmore veliko stvari, ki se pričakujejo za njegovo starost. Ali naj vseeno zakupim sobo glede na otrokovo starost?
V kolikor ugotavljate, da otrok večine stvari za določeno starost ne zmore, predlagava, da si ogledate še mejnike za leto dni manj. Če se vam bodo vsebine iz te sobe zdele primerne, raje zakupite lažjo sobo.
Moj otrok nima govorno-jezikovnih težav. Želel/a bi spodbujati njegov razvoj in sem razmišljal/a o nakupu sobe za 1 leto več. Je to smiselno?
Seveda. Če ocenjujete, da otrok zmore vse za svojo starost, lahko poskusite z vsebinami iz višje starostne sobe.
Ali bom znal/a z otrokom pravilno izvajati vaje?
Logopedska hiška je zastavljena tako, da za izvajanje vaj ne potrebujete neposrednega vodstva logopeda. Na vsakem koraku ste sistematično vodeni (z opisnimi navodili in prikazom izvedbe vaj na videoposnetku, ko je to potrebno), da se počutite sigurni in opolnomočeni za izvajanje vaj. Z vstopom v Logopedsko hiško dobite tudi dostop do storitve "Posvet z logopedom", ki jo lahko uporabite v primeru kakršnihkoli nesigurnosti.
Katere materiale potrebujem za izvajanje vaj iz Logopedske hiške?
Pri pripravi materiala sva se potrudili, da boste za izvajanje vaj imeli vse potrebne stvari pri roki. Logopedska hiška od vas ne zahteva nakupa nobenega dodatnega materiala (igrače, posebni pripomočki itd.).
Kaj se zgodi po poteku 3 mesecev?
Po poteku 3 mesecev lahko svoje mesto v hiški podaljšate tako, da se bodisi odločite ostati v isti sobi ali pa vstopite v naslednjo starostno sobo.
Zakaj vstopiti v Logopedsko hiško?
Čakalne dobe za pregled pri logopedu so trenutno zelo dolge. V času, ko čakate na prvi pregled, vam je lahko Logopedska hiška v pomoč pri krepitvi tistih področij komunikacije, govora in jezika, na katerih otrok potrebuje podporo.
V Logopedski hiški so vam na voljo vaje in aktivnosti, ki jih uporabljava pri svojem delu v praksi, poleg tega pa dobite še bogate dodatne vsebine, kot so sezonski materiali (pesmice, zgodbice, ilustracije, igre, zabavne aktivnosti ...) in dragoceni prispevki drugih strokovnjakov iz prakse.
Ali lahko dostop do Logopedske hiške delim s prijateljem?
Ne, dostop do Logopedske hiške je namenjen zgolj eni družini. Kršitve bodo obravnavane v skladu z zakonodajo.